Шест знаци кои јасно кажуваат дека е време да ја напуштите работата

Можеби се преиспитувате себеси, се прашувате дали е виновна вашата работа што сакате да се откажете или дали вашата работна етика е проблемот. Сите поминуваме низ периоди кога сме демотивирани или мораме да им дадеме приоритет на другите аспекти од нашиот живот, пишува Метро.

Не само што може да влијае на вашите резултати, туку одењето на ново работно место може да изгледа особено примамливо. Но, ако едноставно не можете да се ослободите од чувството дека повеќе би сакале да се откажете засекогаш, постојат неколку клучни знаци на кои треба да внимавате пред да се откажете.

За да ви помогне да ги надминете работните проблеми, Роб Фелпс, основач на AI Jobs, ги сподели главните знаци дека е време да продолжите понатаму.

Искрата ја нема

Првото нешто што треба да се запрашате кога размислувате да ја напуштите работата е дали се чувствувате страст за она што го работите. Ако во основата „тивко се откажувате“ – не барате нови предизвици и го правите минималниот минимум – вашите чувства можеби не се целосно неосновани. Роб објаснува:

„Овој недостаток на мотивација е сигурен знак дека вашата моментална улога не ја поттикнува вашата професионална искра и можеби е време повторно да барате нешто што ве возбудува“.

Вашето ментално здравје страда

Постои голема разлика помеѓу стресните моменти на работа и менталните проблеми поврзани со работата, кои можат да предизвикаат „хронични чувства на исцрпеност, страв и истрошеност, што го отежнува опуштањето и уживањето во приватниот живот. Слушајте го вашето тело и ум и размислете за данокот што вашата работа го зема на вашиот сон, апетит и темперамент“, вели Роб.

Немате простор за подобрување

Во некои случаи, можеби ја сакате вашата работа, но сепак мора да се откажете бидејќи нема простор за напредување. Роб објаснува:

„Се чувствувате како да сте научиле сè што можете и дека нема простор за раст или напредување или постојано ги надминувате очекувањата на вашиот менаџер, но секогаш сте препуштени за унапредување. Останувањето во стагнантна улога може да го запре развојот на вашата кариера, а понекогаш единствениот начин да напредувате е да се преселите во друга компанија.

Неделите се исполнети со страв

Ах, страшна недела; кога помислата да се вратите на работа во понеделник ве исполнува со страв и ве тера да размислите да земете боледување. Роб вели дека она што го чувствувате може да укаже на вашата потреба за промена во кариерата и препорачува да внимавате на „ниско задоволство од работата, страшните задачи и претстојните состаноци и помининување на денот зјапајќи во часовникот, очајни истиот да заврши.

Добивате лоши вибрации од колегите

Колегите можат да направат или раскинат бизнис. На крајот на краиштата, трошиме толку многу време на работа, а ако луѓето околу вас не даваат поддршка, благодарност или слушање, тоа може да биде многу тешко. Иако не мора да бидете најдобри пријатели со вашите соработници, линијата на токсичност се преминува кога сте „опкружени со постојана негативност, озборувања, непочитување или малтретирање. „Без разлика дали се работи за малтретирање на работното место или недостаток на поддршка и нереални очекувања, таа средина може да предизвика постојана вознемиреност и стрес што може да влијае на вас и ментално и физички“, вели Роб.

Немате рамнотежа помеѓу работата и животот

Некои луѓе се повеќе посветени на својата работа од другите, но секогаш треба да имате време да правите работи надвор од канцеларијата, без разлика дали се работи за дружење со пријателите, хоби или дури и само домашни работи. Недостатокот на рамнотежа помеѓу работата и животот може да се манифестира во лошото управување со вашата работа, особено ако вашиот обем на работа не може да се управува или се очекува да бидете достапни во секое време.

Роб вели: „Ова може да доведе до огорченост и чувство дека сте искористени, особено ако вашите дополнителни напори не се препознаат или компензираат – и можеби постои друга улога што ќе има подобра рамнотежа“.