Дополнителните килограми потешко се губат по 50-тата година од животот

Вишокот килограми не се само естетски проблем, туку и здравствен проблем во староста. Зголемената телесна тежина и дебелината се товар за коските и ‘рбетот, кардиоваскуларниот систем. Повеќето луѓе добиваат некој килограм вишок на старост, метаболизмот се забавува, калориите потешко се согоруваат. Како што старееме, природно имаме тенденција да добиваме тежина. Не мора да биде многу, но можно е со текот на времето да дојде до значително зголемување на телесната тежина, па дури и дебелина.

Вишокот килограми не се задолжителни придружници на стареењето

– Фреквенцијата на дебелината почнува да се зголемува во дваесеттите години и достигнува врв од 40 до 59 години, а потоа малку се намалува по 60-тата година – вели експертот за третман на дебелина, д-р Крег Примак од Центарот за слабеење Скотсдејл во Аризона.

Дополнителните килограми сепак не се задолжителен дел од стареењето, на телесната тежина значително влијае нашата генетика, нивото на физичка активност и изборот на храна.

– Ние велиме дека „генетиката го наполнува пиштолот“, а начинот на живот го повлекува чкрапалото – вели д-р Крег Примак. Со процесот на стареење, доаѓа до промени во функционирањето на нашите мускули, хормоните, метаболизмот и телото. Постојат неколку фактори на кои не можеме да влијаеме, но и голем број фактори на кои можеме да влијаеме за да имаме здрава телесна тежина и во старост.

Губење на мускулна маса

Процесот на стареење е проследен со губење на мускулната маса (саркопенија) и нарушена подвижност, а сè се забрзува по 70-тата година од животот. Мускулната маса веќе почнува да опаѓа по 30-тата година од животот, во просек од 3 до 8 проценти во деценија. На губење на мускулната маса дополнително влијае слабата физичка активност, болестите како артритис.

Вишокот килограми се резултат на ослабената мускулна маса, а мускулите се тие што согоруваат повеќе калории отколку маснотии, дури и во процесот на одмор, велат експертите од клиниката Мајо. Овој процес може да се запре со редовни тренинзи за сила што може да ги одржува и изгради мускулите.

– Повеќето луѓе не го прилагодуваат дневниот внес на калории на процесот на губење на мускулната маса, па продолжуваат да консумираат иста количина на храна како кога биле помлади, но бидејќи имаат помала мускулна маса за да ги согорат тие калории и помалку физичка активност, зголемување на телесната тежина се јавува со текот на времето – вели ендокринологот.Д-р Марсио Грибелер Клиниката Кливленд во Охајо.

Хормонални промени

Хормоналните промени се неизбежен дел од стареењето на мажите и жените. За време на менопаузата, помеѓу 45 и 55 години кај жените, постои значителен пад на естрогенот, што може да резултира со карактеристично зголемување на телесната тежина во пределот на стомакот. Можно е позабележително зголемување на телесната тежина, висок крвен притисок, срцеви заболувања, покачен холестерол, но и дијабетес тип 2.

Флуктуациите на нивото на естроген за време на перименопаузата може да бидат виновни за промените во расположението, што може значително да влијае на внесот на дополнителни калории. Заедно со слабата физичка активност и промените во расположението се причините поради кои се појавуваат вишокот килограми.

Кај мажите со стареењето има пад на тестостеронот, кој по 40 години почнува да опаѓа, на годишно ниво, за 1 до 2 отсто. Хормонот тестостерон има многу функции, а една од нив е регулирање на распределбата на маснотиите и мускулната маса. Тестостеронот влијае на развојот на мускулната маса кај двата пола, така што пониското ниво на тестостерон може да го направи телото помалку ефикасно во согорувањето на калориите.

Секрецијата на хормонот за раст од хипофизата се забавува во средната возраст, а една од улогите на хормонот за раст е да ја одржува мускулната маса. Поради недостаток на овој хормон доаѓа до слабеење на мускулната маса и потешко трошење на калории. Телото почнува да акумулира повеќе маснотии, согорува помалку калории и во исто време ја губи мускулната маса.

Побавен метаболизам

Намалувањето на мускулната маса веројатно ќе го забави метаболизмот и ќе доведе до вишок килограми. Во исто време, од различни причини, многу луѓе стануваат помалку активни, што уште повеќе ја забавува потрошувачката на калории. Одредени медицински состојби, како што се хипотироидизам или Кушингов синдром, кои се јавуваат со возраста, исто така може да го забават метаболизмот, кој е под влијание на полот, генетиката, возраста, висината и тежината.

Помалку се движиме, повеќе сме зафатени со работа

Во одредени години од животот, голем број луѓе почнуваат помалку да се движат, а притоа добар дел од денот го зафаќаат бројни семејни и деловни обврски. Во големите градови, многу време се троши на патување до и од работа, седење повеќе од осум часа на ден, а се чини дека има се помалку време за 30-минутна прошетка. Во исто време, поради зафатените распореди, многу луѓе нарачуваат брза храна за ручек и консумираат големи количини сол, шеќер и нездрави масти. Стресот поради деловните обврски влијае на кортизолот кој го зголемува нивото на хормонот грелин кој го поттикнува чувството на глад.

Секојдневните обврски на работа и во семејството значително ги менуваат животните навики. На многумина им се чини дека веќе немаат време за себе, во исто време се повеќе и повеќе седат, а порциите храна стануваат се поголеми. Експертите, пак, нагласуваат дека со мали промени можно е да имате витка линија и во поодминати години.

Здрава добро избалансирана и храна

Здравата исхрана која ќе ни обезбеди многу енергија, минерали и витамини се заснова на поголем внес на овошје и зеленчук и избегнување на преработена индустриска храна. Овошјето и зеленчукот се полни со растителни влакна кои го забрзуваат метаболизмот и гарантираат подолго чувство на ситост.

Сè уште е неопходно да не се преувеличува количината на консумирана храна, 100 или 200 калории помалку дневно може да доведат до значителни промени на долг рок. На пример, 50 грама бисквити, кои не треба да ги консумираме дневно, обично имаат околу 200 калории. Важно е да се избегнуваат празни калории во вид на сладок сок, кафе со многу адитиви. Се препорачува наместо сок да се пие обична вода, која ќе го забрза метаболизмот и варењето, а воедно и добро ќе го хидрира организмот.

Стресот е незаменлив дел од животот и причината зошто многу луѓе утехата ја бараат во храната. Совет е да се обидете да се изборите со стресот со јога и физичка активност. На овој начин ќе ја зачуваме мускулната маса и ќе можеме побрзо да согоруваме калории, да ги зајакнеме коските и кардиоваскуларниот систем. Половина час дневно малку побрзо пешачење, пливање, возење велосипед ќе биде доволно. Во случај да не можеме да одвоиме половина час одеднаш, советот е да одиме брзо 10 минути три пати на ден. На телото му треба активност, но и одмор. Експертите нагласуваат дека на телото му требаат 7 до 8 часа сон. На овој начин ќе имаме повеќе енергија за секојдневните активности и ќе согоруваме повеќе калории.