Астронаут собори рекорд кој немал намера да го собори

Астронаутот на НАСА, Франциско Рубио, конечно се врати на Земјата, чувствувајќи ја гравитацијата на планетата за прв пат по повеќе од една година.

Рубио и двајцата руски колеги, астронаутите Сергеј Прокопјев и Дмитриј Петелин, слетаа со падобран во Казахстан со руската капсула Сојуз МС-23 во средата во 17:17 часот по локално време. Пристигнувањето на екипажот го означи крајот на неочекувано долгото патување за Рубио, кој требаше да помине само шест месеци на Меѓународната вселенска станица. Наместо тоа, тој поминал вкупно 371 ден во вселената.

Неговото патување беше продолжено откако откри истекување на течноста за ладење во текот на летото. Престојот на Рубио постави нов рекорд за најдолг временски период поминат во микрогравитација од американски астронаут. Тој стана и првиот Американец кој помина цела календарска година во орбитата.

Рекордна мисија означи и други значајни деби за Рубио. Ова беше негово прво патување во вселената откако беше избран за Астронаутскиот корпус на НАСА во 2017 година, а на почетокот на мисијата тој стана првиот астронаут роден во Салвадор кој отпатува во синџирот на орбитата на Земјата.

Во неодамнешното интервју за Си-Ен-Ен, Рубио рече дека знаел дека неговиот престој на вселенската станица ќе биде двојно подолг од првично планираниот, нагласувајќи дека веројатно ќе ја одбиел задачата.

„И тоа е само поради семејните работи што се случија минатата година. И кога би знаел дека ќе морам да ги пропуштам тие многу важни настани, едноставно би морал да кажам: „благодарам, но не благодарам“, рече тој тогаш.

Рубио, кој има четири деца, се очекува да го започне своето патување кон дома од местото за слетување на вселенското летало Сојуз во близина на градот Џезказган, Казахстан.

Тие прво ќе летаат до Караганда, која се наоѓа на околу 530 километри североисточно од Џезказган, пред да се качат на летот за Хјустон.

Севкупно, Рубио и неговите членови на екипажот поминале 253,3 милиони километри, според НАСА.