Храна која остава дамки на забите

Забите не пожолтуваат само со возраста, туку и од храната. Убавите и здрави заби привлекуваат големо внимание, а тие се одраз на добрата хигиена и нега на усната шуплина. Сепак, дури и ако ги четкаме забите неколку пати на ден, може да се случи да ја изгубат природната белина и сјај. Дамките на забите можат да бидат предизвикани од храната што ја консумираме. Таквата храна треба да се избегнува. Сепак, понекогаш не можеме да го направиме тоа, а многу од нив се здрав избор, па нема смисла да се лишуваме од нив. Сигурно не е добро да избегнуваме свежо летно овошје, а тешко дека можеме да се откажеме од омиленото утринско кафе или чај. Но, сигурно има нешто што можеме да направиме за да спречиме дамки на нашите заби.

Чајот и нашите заби

Чајот е здрав пијалок, но можеби не е најдобриот избор доколку сакате да ги задржите вашите заби бели. Стоматолозите велат дека овој пијалок – особено основниот црн вид – може да создаде повеќе дамки од кафето. Билните и белите чаеви можат да го истрошат надворешниот слој на забите, глеѓта, а исто така да предизвикаат дамки.

Сосови и дамки на забите

Тие можат да бидат вкусни, но обоените сосови – да речеме соја, домат и кари – исто така предизвикуваат дамки. Префрлете се на лесни или кремасти сосови и четкајте ги и исплакнете ги забите веднаш по јадење.

Спортски пијалоци

Киселата храна и пијалоци може да имаат влијание и на нашите заби. Спортските или енергетските пијалоци можат да ја еродираат глеѓта, создавајќи основа за дамки. Пиењето вода за време на тренингот е подобар избор.

Вино и бели заби

Ако храната или пијалокот може да ја извалкаат чаршавот за маса, истото може да го направи и нашите заби. Не е ништо ново што црвеното вино, кисел пијалок познат по својата темна, богата боја, ќе ги обезбојува забите. Но, тоа може да го направи и белото вино, кое има уште повеќе киселина.

Овошје и бобинки

Боровинките, капините, црешите, калинките и другите шарени овошја можат да ги извалкаат забите. Како и сокови и пити направени од нив. Побледите плодови, како што се белото грозје и брусницата, имаат помала веројатност да предизвикаат дамки. Но, тие имаат киселина која може да ја омекне или ослабне глеѓта.

Газираните пијалоци виновни за сериозните дамки на забите

Барате причина да ги отфрлите? Благодарение на киселините и боите, овие пијалоци – дури и светлите – можат да предизвикаат сериозни дамки. Покрај тоа, хемикалиите додадени за вкус исто така може да ја оштетат глеѓта.

Слатки и задоволства

Ако нашето омилено слатко – како бонбони, гуми за џвакање или сладолед – ни го обезбојува јазикот, тоа може да остави и траги на нашите заби. Но, ако не ги јадеме сите тие задоволства многу често, веројатно нема да ни наштетат многу.

Намалете го внесот на храна која ги валка вашите заби

Можеби нема да сакате да ги исфрлите сите намирници и пијалоци кои ги валкаат забите од вашата исхрана. Многу од нив – како боровинки, капини и сос од домати – се богати со антиоксиданси. Затоа продолжете да ги јадете, но намалете го внесот или одлучете се за други извори, како што се карфиол, јаболка, грејпфрут и диња.

Користете сламка

Пијте газирани пијалоци, сокови, ладен чај и какви било пијалоци кои ги валкаат забите преку сламка. Ова треба да помогне да се задржи течноста подалеку од вашите заби.

Проголтајте брзо

Не дозволувајте храната и пијалоците кои ги валкаат вашите заби да останат во вашата уста. Брзо голтајте ги. Меѓутоа, кога станува збор за храната, добро џвакајте ја и не голтајте неџвакана за да избегнете гушење.

После јадење, исплакнете ја устата и потоа измијте ги забите

Исплакнете ја устата со вода веднаш откако ќе јадете или пиете нешто што може да ја извалка. Почекајте 30 минути до еден час пред да ги измиете забите откако ќе изедете нешто кисело. Ако го направите ова порано, може да ја оштетите глеѓта на забите. Ако не можете да ги четкате забите, џвакајте гума за џвакање без шеќер веднаш штом ќе завршите со јадење.