Семија Демова од Концепт Струмица со злато и бронза на меѓународното кулинарско првенство во Будва Црна Гора

Drnka.mk

21 годишната Семија Демова од Струмица готвач на тимот на ,,Concept food and caffe bar“  се закити со злато и бронза на Меѓународното отворено првенство на туристичко-угостителски работници ,,Деживејте ги највкусните моменти“ кој се одржува во Будва Црна Гора. На ова отворено првенство со кое и официјално се отвара новата туристичка сезона на Будванската ривиера учествуваат кувари од 12 држави од Балканот.
Струмичанката Демова со своите кулинарски вештини и креативност ги задоволи највисоките критериуми на жирито кои и додели злато за приготвеното и вкусно рижото како и бронза за начинот на приготвената риба.
343717477_928499804965507_608248205241274262_n-696x522
демова-у-црна-гроа-696x725
Ова е прво учество на Семија на едно меѓународно натпреварување која заедно со Иван Велков, Анита Самарџиоска ја преставуваат Македонија на ова меѓународно натпреварување. Таа на натпреварот како најмлада учесничка успеа да експерементира но и да создаде прекрасни вкусови во специјалитетите што ги приготви.
Ова е нов успех за струмичкиот ресторан од чии редови Бранко Глигоров на неодамна завршениот Шампионат на светските пица мајстори кој се одржа во Римини Италија  во конкуренција на 1000 пица масјстори обезбеди пласман во Топ 30 те на на Шампионатот