Како ни ги уништија омилените производи: Разликите се зачудувачки

Ако ви се чини дека производите биле повкусни кога сте биле мали, во право стесо текот на годините, производителите го намалија најдоброто во многу од нивните производиѕвезди“-количината на какао, лешници, бадеми и витамини, кои го прави сомнително колку од нашите омилени слатки воопшто имаат врска со оригиналите. 

Како што пишува Јутарњи лист, разликите во некои од брендовите се шокантни, а уште пошокантни се тврдењата на производителите дека решиле да ги променат рецептите, меѓу другото, поради барањата на потрошувачите. 

Така, на пример, Еурокрем порано содржеше 10 отсто лешници, додека денешниот крем од истата марка содржи само 3 отсто лешници. 

cedevita-1

Омилениот пијалок на сите генерации во овој регион е секако Цедевита. Што се однесува до содржината на витамин Ц, порано имавме 400 милиграми на 100 грама во споредба со денешните 213 милиграми. 

Во краткото видео кое Јутарњи.хр го подготви како дел од серијалот Big Miser, погледнете како се промениле Животниско царство, Тоблероне, како и кој одлучил да заштеди најмногу на потрошувачите и што јадете денес.