Која е врската помеѓу лутите пиперки и подолгиот животен век?

Лутите пиперки содржат капсаицин и други состојки кои можат да го заштитат нашето здравје. Постои изрека „Јади луто, живеј подолго“ која е поддржана од студијата дека луѓето кои редовно јадат топла, зачинета храна можат да живеат подолго. Капсаицинот е хемикалијата во чили пиперките што им ја дава таа позната „топлина“ идеална за зачинување на храната, но и затоа што дава голем број лековити својства.

Од што не штитат сите лути пиперки?

Лутите пиперки почнаа да се користат во храната пред неколку векови во Мексико и се познати по својата хранлива вредност бидејќи се богати со витамини и минерали.

– Истражувањата покажуваат дека капсаицинот го намалува апетитот, може да го намали ризикот од дебелеење и има антибактериски својства. Помага и во заштита од дијабетес, кардиоваскуларни болести, рак и други состојби. Чили пиперките ги смируваат и воспалителните состојби, го намалуваат крвниот притисок и оксидативниот стрес – истакнува д-р Лу Чи, епидемиолог од Универзитетот Тулејн.

Д-р Чи водеше студија на повеќе од 500.000 возрасни Кинези во текот на 7 години. Резултатите покажале дека учесниците кои јаделе храна зачинета со лути пиперки секој ден го намалиле ризикот од прерана смрт за 14 отсто, во споредба со луѓето кои јаделе пиперки помалку од еднаш неделно.

Што е капсаицинот?

Капсаицинот е хемиско соединение кое првпат било изолирано од чили пиперките во кристална форма во 1878 година. Набргу потоа, беше откриено дека капсаицинот предизвикува чувство на печење во мукозните мембрани. Покрај тоа, го зголеми лачењето на стомачната киселина и ги стимулира нервните завршетоци во кожата. Хемиската структура на капсаицинот беше делумно разјаснета во 1919 година, а во 1930 година капсаицинот беше хемиски синтетизиран. Во 1961 година, јапонските хемичари изолирале супстанции слични на капсаицинот од чили пиперките и ги нарекле капсаициноиди.

Со своите аналгетски својства, капсаицинот се користи уште од неговото откритие како хомеопатски лек за лекување на горење болка користејќи го концептот „третирање слично со слично“ или контраиритант. Различни препарати на капсаицинот се користат за лекување на разни состојби на хронична болка. Систематските прегледи покажаа дека капсаицинот е ефикасен во лекувањето на различни состојби.

Капсаицинот е познат и по своите антимикробни и антиканцерогени својства. Тоа е главната состојка во мастите, лосиони и малтери кои се користат за ублажување на болката. Тој е во интеракција со нервниот рецептор наречен TRPV1, кој се наоѓа во мозокот, периферните нерви, мочниот меур, крвните садови и други области. Бидејќи овој рецептор е толку широко распространет низ телото, може да има многу потенцијални здравствени придобивки од капсаицинот кои не се истражени.

Како лутите пиперки влијаат на срцето?

Лутите пиперки, без разлика дали се црвени или зелени, можат да ги намалат срцевите заболувања и смртта од срцеви заболувања, велат лекарите. Капсаицинот има антиинфламаторни својства. И зошто е важно за здравјето на срцето? Д-р Делиса Ферведер, која ги проучува кардиоваскуларните болести во клиниката Мајо, вели дека воспалението предизвикува таложење на наслаги во ѕидовите на крвните садови. А бидејќи капсаицинот го намалува воспалението, може да помогне да се спречи тој процес. Капсаицинот исто така може да помогне во зајакнувањето на нашиот имунолошки систем, дополнително намалувајќи го ризикот.

„Навистина би можеле да има важни придобивки што би можеле да ги добиеме од јадењето лути пиперки, особено затоа што тие се способни да намалат некои од реакциите на имуните клетки кои предизвикуваат атеросклероза и срцев удар“, објаснува д-р Ферведер.