Crufts 2024 заврши: Австралискиот овчар Викинг прогласен за најубавото куче на најпрестижната изложба во светот

Австралискиот овчар Викинг е прогласен за најдобро куче на изложбата Crufts 2024, која заврши вчера во Бирмингем (Велика Британија). Тригодишниот Викинг од Солихал во Бирмингем победи 24.000 кучиња од целиот свет кои се натпреваруваа во убавина од 7 до 10 март. Викинг, кој ја освои наградата за најдобро шоу во недела, 10 март, е во сопственост на Мелани Рејмонд, Џон Шо и Кери Киртли.

Мелани Рејмонд е трета генерација одгледувач на кучиња и живее на помалку од пет километри од изложбената област каде што се одржуваше Crufts 2024.

Викинг, како што изјави Рејмонд, ги оправда очекувањата на сите косопственици: „Никогаш не се сомневаме во него, бидејќи тој секогаш го дава својот максимум во рингот“.

Расата австралиски овчар настанал како работничко куче на ранч и е „многу успешна во ревијалниот ринг“ поради своите „атрактивни бои и атлетски движења“.

Деветгодишниот Џек Расел териер Зено од Јапонија го освои второто место на најпрестижната традиционална изложба на кучиња во светот, пишува Independent.

Crufts 2024, освен по импресивниот број на учесници и беспрекорната организација, ќе остане запаметен и по инцидентот на активистот ПЕТА кој упадна во изложбениот прстен држејќи транспарент со натпис „Бојкотирам одгледувачи“, но многу брзо беше „придружуван“. од изложбениот простор.

Портпаролот на Кинолошкиот клуб рече дека „имаше протестен инцидент на ПЕТА во Круфтс и дека бунтот беше брзо отстранет за да се осигура безбедноста и благосостојбата на кучињата и сопствениците кои се главен приоритет на настанот“.

„Crufts го влошува проблемот со бездомните кучиња“, тврди ПЕТА, но претставниците на најголемиот саем за кучиња во светот велат дека ги едуцираат милиони посетители и гледачи на Канал 4 за тоа како да го добијат вистинското куче за живот, промовирајќи дека сите кучиња – без разлика дали се тие од улица или од одгледувачница – добиваат дом.

„Оваа година спасивме стотици кучиња: во Crufts имаме Discover Dogs Zone која им помага на потенцијалните сопственици да го најдат вистинското куче“, тврдат организаторите.

На традиционалниот саем за кучиња Crufts 2024, кој се одржа од 7 до 10 март, илјадници кучиња учествуваа во различни предизвици и презентации. Избрани задачи за агилност беа на агендата за трите дена на шоуто, како и „музички“ натпревар, предизвици за послушност и Полициско шоу за кучиња во Вест Мидлендс, заедно со ревии за раси.

Погледнете ги моментите на доделување на титулата Најдобро во шоуто на најдоброто куче, австралискиот овчар Викинг.