Од овие 8 намирници, забите најбрзо се расипуваат

Забите, забната глеѓ пред се, но и неговата целосна структура до корените, можат побрзо да бидат разградени од некои состојки од храната и пијалоците кои ги консумираме. Бидејќи здравите заби не се само естетска категорија, туку и основа и одраз на целосно здравје, важно е да се занимаваме со орална превенција.

Заби, кариес и влијанието на храната што ја јадеме

Храната и пијалоците можат да предизвикаат и комплицираат таложење на наслаги, што може да има сериозни здравствени последици на нашите заби. Плаката е леплив слој (филм) исполнет со бактерии, кој е еден од најопасните причинители на болести на непцата и кариес. 

Откако ќе изедеме слатка закуска или оброк чија хемиска реакција предизвикува зголемена оксидативна реакција, бактериите ослободуваат киселини кои ја напаѓаат забната глеѓ. Глеѓта страда, а бактериите директно стигнуваат до забите. Потоа се развиваат шуплини, кои можат да предизвикаат болка, проблеми со џвакањето или апсцеси.

Ако не одржуваме соодветна орална хигиена, плаката ќе се стврдне и ќе се претвори во камен. Забен камен може да се депонира над или под линијата на непцата, и двете положби доведуваат до гингивитис, рана форма на заболување на непцата. Еве список на намирници кои, особено ако се консумираат во големи количини и нема редовна орална хигиена, се најголемите предизвикувачи на болести и расипување на забите.

  1. Слатко и кисело: Како реагираат забите на оваа комбинација?

Не е изненадувачки што слатките генерално се нездрави не само за устата и забите, туку и за целото тело. Сепак, има нешто што има уште понегативно влијание, а тоа се слатко-киселите комбинации. Киселите слатки содржат многу различни видови киселини, кои можат да бидат уште поагресивни за нашите заби. Колку подолго се џвакаат ваквите слатки (првенствено бонбоните), толку е поголема веројатноста тие да предизвикаат расипување на забите. Можете да го намалите овој ризик со миење на забите што е можно побрзо или со чистење по конзумирањето.

  1. Леб и заби

Кога џвакаме леб, нашата плунка го разградува скробот во шеќер, а кога лебот ќе се накисне, се залепи на пукнатините меѓу забите. Тие можат да предизвикаат формирање на наслаги и кариес. Ако не можете да живеете без леб, придржувајте се до интегралните житарки бидејќи содржат помалку додаден шеќер и не се разградуваат лесно.

  1. Забите и еден од нивните најголеми непријатели – алкохолот

Ќе звучи неверојатно, но кога пиете алкохол, устата ви се суши. Потоа, наместо да се произведува, недостасува плунка и ни е потребна за да ги одржуваме нашите заби здрави. Плунката спречува храната да се лепи за забите и ги отстранува преостанатите честички од храната. Исто така, помага да се поправат раните знаци на расипување на забите, заболување на непцата и други орални инфекции. За да ја одржувате устата хидрирана, пијте доволно вода и користете неагресивни, природни решенија за орална хидратација и хигиена.

  1. Газирани пијалоци

Една студија објавена од Националната библиотека за медицина покажа дека пиењето големи количини газиран пијалок може да ги оштети забите исто толку колку и употребата на метамфетамин и кокаин. Газираните пијалоци „помагаат“ на плаката да ја нападне забната глеѓ со повеќе киселина. Како алкохолот, така и газираните пијалоци ја сушат устата и шуплината, што значи дека имаме помалку плунка.

Исто така, газираните пијалоци со потемна боја можат да ги извалкаат забите. Сепак, стоматолозите даваат и една важна забелешка: не ги четкајте забите веднаш по пиењето газиран пијалок, бидејќи тоа може да го забрза расипувањето на забите со повеќекратни ефекти врз глеѓта.

  1. Мраз

  Американската стоматолошка асоцијација предупредува дека треба да внимаваме во каква форма користиме вода доколку размислуваме за здравјето на нашите заби. Грицкањето и џвакањето коцки мраз може да ја оштети глеѓта и да не направи подложни на итни случаи на забите како што се испукани, исечкани или опуштени заби. Можеме да користиме мраз за ладење пијалоци, но не е добро ниту да претераме.

  1. Цитрусно овошје

Портокалите, грејпфрутот, лимонот и другите цитрусни овошја имаат голема количина на витамин Ц, но нивната киселост може да ја оштети и глеѓта, што ги прави забите поподложни на расипување на забите. Дури и пијалоците направени од цедено овошје можат лошо да влијаат на веќе „формираната“ глеѓ. Покрај тоа, киселината од цитрус може да го влоши заздравувањето на раните во устата, доколку тие постојат. Цитрусните овошја и природните сокови треба да се консумираат умерено, а потоа исплакнете ја устата со вода.

  1. Чипс

Чипсот е омилена закуска, но содржи голема количина скроб, кој при конзумирање се претвора во шеќер, останува на забите или меѓу нив и ги „храни“ бактериите во наслагите. Исчистете го со конец после јадење која било количина чипс.

  1. Сушено овошје

Сувото овошје е здрава ужина и има многу здравствени придобивки со еден услов: не смее да се консумира во големи количини. Американската стоматолошка асоцијација наведува дека сувото овошје лесно се лепи за забите, оставајќи зад себе тешки траги од шеќер. Ако сакате да јадете сушено овошје, задолжително исплакнете ја устата со вода или измијте ги забите потоа. Овошјето може да се јаде сурово малку почесто.