Здравствени придобивки од бананите за кои не сте свесни

Веројатно сте знаеле дека бананите се добар извор на калиум. Но, тие се многу повеќе од тоа и диететичарите сега ги откриваат сите придобивки што можете да ги добиете од ова омилено тропско овошје.

Зошто бананите се најдоброто овошје

Според списанието Health, истражувањата покажуваат дека бананите имаат извонреден број на хранливи придобивки. Содржат антиоксиданси кои го зајакнуваат имунитетот и го намалуваат ризикот од хронични болести, добри се за спиење, бидејќи имаат триптофанон и мелатонин. Тие се богати со влакна кои го забавуваат варењето и ве одржуваат сити подолго време.

Зошто бананите се добри за здравјето на цревата?

Во 2021 година, истражувачите од Австралија прегледаа повеќе од 50 претходни студии за подобро да разберат како гастроинтестиналниот систем влијае на нашето целокупно здравје. Тие ја открија важноста на избалансиран микробиом промовиран од пробиотиците.

Но, не можете само да консумирате пробиотици секој ден. На овие здрави бактерии, исто така, им е потребна исхрана – и тука доаѓа храната како бананите.

„Бананите се многу богати со еден вид влакна наречени растворливи влакна, кои се еден вид пребиотик“, вели Сали Твелман, регистрирана диететичарка.

Пребиотиците се храна која овие добри цревни бактерии ја користат за извршување на цела низа здрави активности, играјќи важна улога во функциите како што се варењето и регулацијата на имунолошкиот систем.

Зошто е важно здравјето на цревата?

„Нашиот гастроинтестинален тракт е всушност основата за сите наши здравствени системи“, објаснува Твелман, објаснувајќи дека ако добрите бактерии од цревниот микробиом не се хранат со пребиотици, тие ќе изумрат и ќе создадат нерамнотежа на цревните бактерии што доведува до хронични состојби. како што се воспалителна болест на цревата, дебелина, дијабетес и рак.

Бананите како храна за мозокот

Негувањето на цревниот микробиом, исто така, придонесува за подобро ментално здравје. Емили Клермонт, диететичар, вели дека има се поголем број истражувања кои откриваат блиска, двонасочна комуникација помеѓу нашиот мозок и цревата.

„Истражувачите сугерираат дека промените во цревниот микробиом може да ја модифицираат комуникацијата со мозокот“, вели тој.

Дали бананите се диуретик?

Бананите го ублажуваат воспалението, растворливите пребиотски влакна од овошјето можат да помогнат во ублажување на запек – чест виновник за непријатната надуеност. Високото ниво на калиум во бананите, исто така, им помага на бубрезите да го исфрлат вишокот вода и сол од вашето тело, промовирајќи диуретичен ефект кој го намалува задржувањето на водата и надуеноста.

„Калиумот исто така им помага на бубрезите да одржуваат добар крвен притисок“, вели Твелман.

Тоа е затоа што премногу вода и сол ги напрегаат ѕидовите на нашите артерии.

Како да имате одлично здравје на цревата

Како пребиотски влакна, бананите ги хранат добрите бактерии во цревата и промовираат здраво варење за да ви помогнат да изгледате и да се чувствувате најдобро. Сепак, има повеќе за одржување на здрав микробиом отколку конзумирање на смути со чоколадни банани или леб од банана одобрен од диететичарите. На нашите цревни бактерии, исто така, им е потребна урамнотежена исхрана, па експертите велат дека треба да бидете сигурни дека јадете низа храна богата со растителни влакна.

Покрај бананите, пребиотиците природно се наоѓаат во многу зеленчук, овошје и интегрални житарки – тие вклучуваат кромид, лук, јаболка, аспарагус, глуварче и артишок.