Дали сите наши навики за кои мислиме дека се здрави, навистина се зрдави?

Навиката претставува рутинска форма на однесување, што значи дека се случува на потсвесно ниво и додека ја применуваме во пракса не размислуваме за тоа, го правиме рутински без активно учество на нашата свест. Сето тоа се облици на однесување кои се вршат од потреба, сами по себе. По неколку повторувања, ваквото однесување го прифаќаме по правило и следниот пат кога ќе се најдеме во иста ситуација, мозокот нема да бара нови начини на дејствување бидејќи автоматски ќе реагираме на веќе усвоениот начин. Имаме многу навики, од кои некои не се многу добри за нас.

Детоксикацијата како навика

Детоксикацијата (чистењето) вклучува постење, конзумирање само одредена храна или пијалоци или земање додатоци или билки за отстранување на токсините од нашето тело или губење на тежината. Но, поверојатно е да предизвика штета отколку да направи добро. Нема многу научни докази за поддршка на детоксикацијата, а некои програми може да бидат дури и небезбедни.

Броењето калории

Се чини дека има смисла – ако јадеме помалку калории, ќе изгубиме тежина. Но, не сите калории се создадени еднакви. Нашето тело ги согорува различно, во зависност од видот на храната што ја јадеме, нашиот метаболизам, па дури и од видот на организмите што живеат во нашите црева. Поодржлив план за здрава тежина е следниот: квалитетна храна, вежбање, добар сон и совет од лекар.

Секојдневното туширање може да биде донекаде ризична навика

Излегува дека можеме да ги измиеме нашите тела. Секојдневното миење со сапун може да ја одземе кожата од нејзините заштитни масла, оставајќи ја сува и повеќе подложна на инфекции. А ако користите антибактериски сапун, тој ризик уште повеќе се зголемува, бидејќи на тој начин можеме да ги убиеме „добрите“ бактерии на нашата кожа и да го намалиме имунитетот. Наместо тоа, префрлете се на три до четири туширање неделно.

Храната со малку маснотии е навика за некои од нас

Тоа не значи дека нискиот внес на масти е секогаш здрав. Често се случува кога ги одземаме мастите, да ги намалиме и влакната, протеините или аминокиселините од нашата исхрана додека додаваме многу јаглехидрати. Подобар план е да ги намалиме транс мастите и заситените масти и да ги задржиме добрите масти во нашата исхрана од храна како што се авокадо, јаткасти плодови и семки, маслиново масло и лосос.

Витамин Ц за настинки

Нема сомнеж дека витаминот Ц е одличен за нас. Тој е антиоксиданс, учествува во изградбата на кожата, крвните садови и коските и помага во зараснување на раните. Но, кога станува збор за лекување на настинка, нема докази дека ги лекува симптомите. Треба да остане составен дел од нашата исхрана, но можеме да го исклучиме од листата на лекови за настинка.

Миењето заби после оброк не е добра навика

Здравите заби и непца се од витално значење за целокупното добро здравје. Но, кога станува збор за четкање на забите, треба да внимаваме на времето кога го правиме тоа. Треба да почекаме најмалку еден час по јадење, особено ако јадеме кисела храна или пиеме газирани пијалоци. Овој период овозможува емајлот повторно да се стврдне пред да ги измиеме забите.

Земањето мултивитамин секој ден

Иако мултивитамините не се лоши за нас, тие нема да штитат од срцеви заболувања, рак или ментален пад. Ќе ги добиеме истите или уште подобри нутритивни придобивки од исхраната богата со овошје, зеленчук, цели зрна и млечни производи со малку маснотии.

Антиоксидантни додатоци

На нашите тела им се потребни антиоксиданси како што се витамин Ц, витамин Е и бета каротин за да ни помогнат да се бориме против слободните радикали – хемикалии кои можат да ги оштетат клетките и гените. Но, антиоксидансите во суплементите не се исти како оние што ги јадеме. За да дадат се од себе, овие борци за слободни радикали треба да се здружат со хранливи материи, фитохемикалии и други антиоксиданси.

Инјекции со витамин Б12

Ако нашите нивоа на витамин Б12 се ниски, инјекциите и таблетите можат да помогнат со меморијата, проблемите со одењето и слабоста. Но, кај луѓето со нормално ниво на овој витамин, тие немаат корист за општото подобрување на здравјето. И покрај тврдењата дека тие можат да ни помогнат да изгубиме тежина и да имаме повеќе енергија, нема докази дека тоа може да се случи ако нивото на Б12 веќе е во ред.

Местењето на креветот може да биде непотребна навика

Една британска студија од 2005 година објави дека оставањето на креветот ненаместено може да помогне да се намалат алергените во нашиот дом и да се задржат грините од прашина. Но, пред да го префрлиме поставувањето на креветот од списокот со задачи, треба да знаеме дека нема многу истражувања за да ги поткрепиме овие заклучоци. Подобро е да користите антиалергенски навлаки отпорни на прашина, еднаш неделно да ги миете чаршафите и ќебињата во топла вода, а не да користите пердуви и перници. Отстранете ги завесите, теписите од ѕид до ѕид и тапациран мебел од спалната соба и користете квалитетен филтер во клима уредот.