Во вселената ја испраќаат косата на Вашингтон, Кенеди и Ајзенхауер, пепелта на легендите на Star Trek...

Ракетата Vulcan наскоро во вселената ќе носи примероци од косата на тројца американски претседатели, како и пепелта на легендата на научно-фантастичната серија „Ѕвездени патеки“. Мисијата ќе ја организира „Целестис“, компанија специјализирана за испраќање кремирани останки и примероци од ДНК во вселената.

Станува збор за примероците од косата на првиот американски претседател и водачот на бунтот против британските власти во Америка, Џорџ Вашингтон, како и на генералот и американски претседател Двајт Ајзенхауер и неговиот наследник на чело на Белата куќа, Џон Ф. Кенеди.

– Апсолутно е изводливо, од научна гледна точка, идните истражувачи да можат да ја пронајдат оваа летечка капсула и да проучат што има внатре. Веруваме дека им оддаваме признание на тројцата претседатели – изјави претседателот на компанијата Колби Јангблад.

Покрај примероците од косата на поранешните претседатели на САД, летот ќе ја содржи и пепелта на креаторот на серијата „Ѕвездени патеки“ Џин Роденбери, неговата сопруга Мајел Барет Роденбери, која играше важни улоги во таа серија како Кристина Чапел, Локсана Трој. и звукот на компјутерот на бродот и примерок од ДНК на нивниот син. Во вселената ќе летаат посмртните останки на другите легенди на „Ѕвездени патеки“ – актерката Нишел Николс, која го глумеше поручникот Ухуру, и актерите Џејмс Дуан, позната по улогата на Монтгомери Скот и Дефорест Кели, која го играше доктор Леонард Мекој.

– Многу сме задоволни што со оваа мисија го исполнивме ветувањето што и го дадов на Мајел Барет Роденбери во 1997 година, дека еден ден заедно со неа и нејзиниот сопруг, креаторот на „Ѕвездените патеки“ Џин Роденбери, ќе летаме на спомен-лет. во длабока вселена – изјави извршниот директор на компанијата Чарлс Чафер.

Во вселената ќе летаат и посмртните останки на астронаутот од Аполо, Филип Чепман, кој не можеше да лета од Земјата во 1960-тите. Лансирањето на ракетата Вулкан беше планирано за 24 декември, но вчера беше одложено за почетокот на следната година, т.е. за 8 јануари 2024 година.