Која храна треба да се избегнува за време на вежбање

Вежбањето, активно или рекреативно, е од неизмерно значење за нашето психофизичко здравје. Сепак, не сме секогаш „фит“ после вежбање, а за некои од овие ситуации „виновни“ сме самите…

Вежбање и парасимпатичниот нервен систем: како се поврзани?

Вежбањето и воопшто физичката активност го придвижуваат и активираат нашиот симпатички нерв. Овој дел од нервниот систем е одговорен за одговорот на телото, кој го знаеме како „бори се или бегај“, односно одговор на различни предизвици. Овој ефект доведува и до насочување на циркулацијата (нормален проток на крв) на крвта кон срцето, белите дробови и скелетните мускули, со намален проток на крв во органите одговорни за варењето.

Интензивното вежбање може да доведе до континуирано намалување на протокот на крв во цревата. Како резултат на тоа, често има реакција, воспаление или зголемена пропустливост на цревниот ѕид. Цревната пропустливост не е поврзана само со непријатност и лошо варење, туку и со нетолеранција на храна, чувствителност и други гастроинтестинални проблеми.

Вежбање и храна: Да или не, што велат експертите?

Нутриционистите и фитнес тренерите велат дека од горенаведените причини најдобро е да избегнуваме да јадеме или пиеме некоја од намирниците за кои знаеме дека ќе биде „тешка“ за нашиот стомак. Секој организам е свет сам по себе, но има и некои универзални препораки како да избегнете сериозни дигестивни проблеми за време на вежбањето.

Во зависност од интензитетот на вежбањето, целта на физичката активност и очекуваните резултати, личниот учинок и општата состојба, зависи и од препораките за тоа што би било во ред да се конзумира за време на тренингот, без тие намирници да ни прават некои поголеми проблеми. 

Несварена храна и вежбање

Експертите велат дека секако треба да избегнувате тешко сварлива храна, особено оние со многу масти и растителни влакна. Имено, потребни ни се добри масти како и растителни влакна за нормална дигестивна функција, но доколку ги јадеме за време на вежбање или непосредно пред тренинг, тоа може да ја забави работата на желудникот и да таложи несварена храна во желудникот. Заедно со губењето на енергија и електролити, голема е веројатноста да се појават мачнини и стомачни проблеми.

Потешко сварливите протеини, како што се месото и изворите на храна од цели зрна, исто така најдобро се избегнуваат за време на вежбањето. Ако сè уште сакате да додавате протеини во вашата исхрана за време на тренингот, придржувајте се до лесно сварливите извори како што се додатоците од сурутка, веганските протеински прашоци или амино киселините.

Храна која треба да се избегнува за време на вежбање

Тоа е првенствено:

  • палета на интегрални производи (интегрални житарки и производи од цели зрна)
  • храна богата со масти, вклучувајќи полномасни млечни производи и јаткасти плодови
  • месо (црвено)
  • овошје со висока содржина на влакна и шеќер
  • пржена, топла и зачинета храна.

Што се препорачува да се јаде после тренинг

По напорниот тренинг треба да се грижиме за времето на конзумирање и количеството што го внесуваме. Храната после вежбање треба да биде избрана на таков начин што ќе ги компензира потрошените калории, особено гликогенот. Потребни ни се протеини после тренинг за брзо закрепнување на мускулите, особено ако имало поголеми напори. Се подразбира дека конзумиравме доволно количество течност за време на тренингот.

Бидејќи оброкот после вежбање треба да биде богат со здрави протеини и сложени јаглехидрати кои полека се разградуваат, експертите препорачуваат киноа, кафеав ориз или кикиритки, а потоа тофу, грав или риба. Пожелно е да се направи барем еден час пауза помеѓу тренингот и јадењето.