Топ 10 крајбрежни градови во светот

Неодамна беше објавена листа на најдобрите крајбрежни градови во светот, а два балкански града се најдоа на петтото и шестото место на таа ласкава листа.

Компанијата за крстарење Фред. Olsen Cruise Lines спроведе истражување во кое беа опфатени 117 крајбрежни градови ширум светот и ги рангираше според параметрите како што се квалитетот на културните атракции, бројот на места за светско наследство на УНЕСКО, популарноста на Google и количината на хаштагови на социјалните мрежи, пишува Тајм аут.

Целта на истражувањето беше да се пронајдат градови кои не се целосно изолирани и кои имаат доволно удобности, а сепак можат да се релаксираат и да бидат блиску до морето. Првото место го зазеде Рејкјавик во Исланд. По него следи белгискиот град Бриж, кој се најде на листата благодарение на каналот што води до морето, иако е оддалечен 11 километри од брегот.

На трето место е Неапол, италијански град познат по голем број на атракции – од Везув и Кралската палата до театарот Сан Карло, а потоа следи Монако. Сплит беше на петтото место, а потоа следуваат Херцег Нови (Црна Гора), Амстердам (Холандија), Кејп Таун (Јужна Африка), Даблин (Ирска) и Гибралтар.

53fba35e-647e-4f64-a670-524710f1d4aa