Дали пицата е многу постара?

Во урнатините на Помпеја е откриена древна фреска која изгледа како да прикажува сцена од секојдневниот живот и многу интересен детал кој неодоливо наликува на исто толку неодоливо јадење – пица.Фреската која датира од пред 2.000 години е откриена во текот на ископувањето на регионот девет на археолошкиот парк на Помпеја, кој се наоѓа во близина на Неапол, каде што е создадена пица. Насликаниот ѕид претставувал коридор на куќа која во еден дел имала пекара.

На фреската се чини дека е прикажан кружен леб од фокача на сребрен послужавник, а на него има различни овошја, вклучувајќи калинки и урми. Има и нешто што изгледа како ананас на послужавникот, но речиси сигурно е нешто друго, како што е првиот Европеец кој се сретнал со тоа овошје бил Кристофер Колумбо во Гвадалупе во 1493 година. Експертите истакнуваат дека тоа е леб со зачини или мортум – сирење намачкано со билки што го јаделе старите Римјани. До лебот е чаша вино и суво овошје.

Директорот на археолошкиот парк Помпеја, Габриел Зуктригел, вели дека фреската го покажува контрастот помеѓу скромниот и едноставен оброк послужен на луксузна сребрена чинија со чаша вино. Сега го освои светот и се служи во луксузни ресторани. Неапол е домот на маргарита, традиционална пица со едноставна мешавина од домати, моцарела, свеж босилек и маслиново масло.