Еве колку пари ви требаат за 10 дена „all inclusive“ во Турција и Египет

Со оглед на тоа што сме на чекор од почетокот на календарската година, понудите за одмор „излегуваат“ од сите страни. Турција и Египет уживаат голема популарност, а 7 ноќевања за 2 возрасни лица во овие топли предели може да се најдат за околу 1.000 евра. Оние кои сакаат да одат на „единечно“ патување во Хургада тоа можат да го сторат за околу 755 евра по лице, па прочитајте кои понуди се најповолни.

Бодрум, Анталија, Кушадаси и Аланија се најпопуларните дестинации што ги посетуваат српските туристи кои решаваат да летуваат во Турција. Цените на аранжманите зависат од датумите што ќе ги одберете, но сега во јуни/јули се најповолни.

Одмор во Аланија

Иако туристите често велат дека аранжманите во Турција поскапеле во споредба со минатите години, сепак можете да најдете понуда за одмор по просечна цена од околу 500 евра по лице, како што е наведено на веб-страницата на една туристичка агенција.

Имено, 10 дена во Аланија за едно лице може да чинат најмалку околу 529-535 евра, а таа цена вклучува аеродромски такси, превоз, сместување во хотел со 3 ѕвезди, даноци и други патни трошоци.

Во втората понуда, 7 ноќевања за 2 возрасни чини 1078 евра, односно 539 евра по лице. Собата е стандардна, услугата во хотел со три ѕвезди вклучува користење на ресторан, базен, два барови, забава за гости, одбојка на плажа, пикадо, бесплатен Wi-Fi интернет и „all inclusive“ на самопослужување основа, избор од повеќе јадења според условите и правилата на хотелот за појадок, ручек и вечера, домашни алкохолни и безалкохолни пијалоци…

Во хотелите со неколку ѕвезди во Аланија цената по лице се искачува до над 1.565 евра, а таканаречената „семејна соба“ се движи од околу 650 до околу 1.235 евра, како што е наведено на една веб-страница.

Одмор во Бодрум

Седумдневен одмор за 2 лица со понуда „all inclusive“ во Бодрум ќе ве чини околу 657 евра по лице, односно 1295 евра по соба. Станува збор за стандардна соба во хотел со базен, а делот од хотелот на градската плажа со песок и камче е оддалечен околу 250 метри од комплексот, оддалечен е околу 6 километри од центарот на Бодрум и 45 километри од аеродром.

Понудите „Ultra all inclusive“ се малку поскапи бидејќи значат „сè е бесплатно“, но може да се најдат аранжмани за 7 ноќевања за двајца возрасни почнувајќи од 850 евра по лице, или 1699 по соба. Од понудата „all inclusive“ се разликува, меѓу другото, по додатоци како што се ужина во текот на денот, „снек бар“ на плажа и покрај базен, увозни алкохолни пијалоци… Бодрум е една од најразвиените туристички дестинации. Познат е по модерните и луксузни хотели, но и по импозантното културно и историско наследство.

Одмор во Кушадаси

Најевтините понуди што ги најдовме почнуваат од 456 евра во хотел со две ѕвезди, додека понуда „all inclusive“ може да се најде од 640 евра по лице за 7 ноќевања во таканаречена промо соба. Хотелот со споменатата понуда се наоѓа на околу 30 метри од песочната плажа, реновиран во 2012 година и на околу 6 километри од центарот на Кушадаси.

Одмор во Анталија

Модерноста се среќава со традицијата во Анталија. Стариот дел на градот, Калеиџи, е особено интересен за туристите, а многумина сакаат шопинг и ноќен живот. Во Кемер аранжман за 7 ноќевања во соба од „економска“ категорија може да се најде за 655 евра по лице. Во описот на понудата се истакнува прекрасниот панорамски поглед на морето од базенот на хотелот, како и дополнителните услуги што ги подразбира терминот „all inclusive“.

Одмор во Белек

Белек е ново, модерно туристичко одморалиште кое се наоѓа на 30 километри источно од Анталија. Поради луксузот и реномето, цените се нешто повисоки во однос на другите локации во Турција, па така понудите почнуваат од 785 евра па нагоре, додека просечната цена во новоизграден „all inclusive“ хотел за 7 ноќевања е 1317 евра по лице. 

All inclusive во Египет

Египет, жешка африканска земја, пустина и јавање камили е многу интересна во последните години. Цените на аранжманите се слични на оние во Турција, а најевтината понуда за 7 ноќевања е од 573 евра по лице.

Одмор во Хургада

Десет дена во Хургада на крајот на јуни и почетокот на јули може да се најдат за околу 775 евра. Во зависност од типот на собата и целокупната понуда, цената варира, па за „семејна соба“ треба да се потрошат во просек од 1.100 до 1.279 евра. Во хотел со сопствен воден парк кој е идеален за семејства, на пример, можете да најдете „all inclusive“ аранжман за 1311 евра по соба за две лица.

Одмор во Шарм ел Шеик

Еден хотел во овој познат ресорт нуди услуга „all inclusive“ во соби наменети за сместување на двајца до тројца возрасни или двајца возрасни и две деца, за 10 дена по цена од 842 евра по лице, или 1683 евра за двајца по соба. 

Како погодност, тие нудат бесплатен шатл-автобус кој ги носи гостите од хотелот до плажите. Хотелот располага со неколку базени и аква парк со 21 лизгалка, фитнес центар, нуди опции за масажа (со доплата), билијард, тенис и пинг-понг (со доплата), одбојка, неколку барови, бар на плажа, главен ресторан, неколку „a la carte“ ресторани од италијанска, азиска и индиска кујна (со доплата), детски клуб, детско игралиште и кино, интернет кафе, Wi-Fi (со доплата), стои во описот на туристичката понуда.