Како собните растенија влијаат на нашето здравје

Собните растенија го подобруваат секој стан, куќа, канцеларија…, секој внатрешен простор. Тие главно се лесни за одржување, а исто така се корисни за нашето здравје.

Собните растенија ги ублажуваат алергиите

Истражувачите откриле дека просториите со растенија имаат помалку прашина и мувла отколку собите без лисја. Покрај тоа, воздухот во затворениот простор е почист благодарение на растенијата. Лисјата и другите делови од растенијата делуваат како природни филтри за заробување на алергени и други честички во воздухот.

 Вообичаените домашни растенија на кои не им треба директна светлина, како што е аглаонема (украсно зимзелено растение по потекло од Кина) или спатифилум, се идеални. Темјанушки и други растенија со карактеристични лисја можат да бидат уште подобри ловци на алергени. Важно е да се знае дека треба да се избегнуваат растенија со полен или спори.

Цвеќиња за среќа и подобро расположение

Растенијата не само што можат да ја разубават нашата околина, туку можат и да ни го подигнат духот. Вработените кои работат во канцеларии со растенија имаат тенденција да се чувствуваат подобро за своите работни места, помалку да се грижат и да земаат помалку боледувања. Цветовите се особено добар избор кога сакаме да се расположиме. Затоа, оживејте ја вашата соба со лазачот ескинантус или букет свежо цвеќе и ќе видите како вашето расположение се подигнува.

Зелен крин за влага

Греењето и климатизацијата може да ја намалат влажноста во затворените простории, особено во зима. Тоа може да ги зголеми нашите шанси да заболиме од настинка или грип или да не чеша кожата. Куќните растенија ја зголемуваат влажноста во воздухот. Едно истражување покажа дека збирката зелени кринови ја зголемила релативната влажност во спалната соба од 20 на поудобни 30 проценти.

Растенијата во затворен простор се прочистувачи на воздухот

Теписи, бои, производи за чистење, тонери и мастила за печатачи и многу други предмети во затворен простор испуштаат загадувачи наречени испарливи органски соединенија (VOCs). Тие можат да се акумулираат во воздухот и да ги иритираат очите и кожата, да ја влошат астмата или да ни го отежнат дишењето. Домашните растенија можат да апсорбираат VOCs. Некои добри средства за чистење на воздухот се англиски бршлен, папрат и дракаена.

Билки за подобро варење

Нането може да помогне да се намали надуеноста, гасовите и другите проблеми после јадење. Вообичаени сорти што можеме да ги одгледуваме во саксии се пеперминт и мента (неопходни за коктели од нане). Босилекот, друга билка што се користи во готвењето, исто така може да помогне во смирување на желудникот.

Лавандата не опушта

Ова миризливо виолетово растение е важен хербален лек со векови. Можеме да вдишиме масло од лаванда или да го масираме во скалпот за ароматерапија. Листовите можеме да ги свариме и како чај. Некои студии велат дека може да ни помогне да се смириме и да ја намалиме анксиозноста. Но, потребни се повеќе докази.

Алое за прва помош

Гелот од растението алое е популарен домашен лек. Може да лекува изгореници од сонце и други помали изгореници. Може да ја смири псоријазата и другите кожни заболувања. Сокот од растението алое може да помогне дури и при запек.

Слатки сништа

Растенијата апсорбираат јаглерод диоксид и ослободуваат кислород. Така тие ја претвораат сончевата светлина во храна, процес наречен фотосинтеза. Некои, како герберите, продолжуваат да ослободуваат кислород дури и по заоѓањето на сонцето. Ставете неколку саксии со гербери во вашата спална соба и дополнителниот кислород ќе ви помогне да спиете подобро.

Го ублажуваат стресот и се релаксираат

Ја чувствувате тежината на секојдневните притисоци? Обидете се да воведете филодендрон во облик на срце или дрво од сабја во вашиот дом. Овие растенија во затворен простор можат да ви помогнат да се опуштите. Неколку студии го измериле крвниот притисок, отчукувањата на срцето и хормонот на стрес кортизол кај луѓето додека се справувале со тешка задача или биле под ментален стрес. Заклучокот беше дека да се биде во близина на растенија има смирувачки ефект врз луѓето.

Подобра концентрација

Растенијата можат да ни помогнат да постигнеме подобри резултати од тестот, да ја подобриме концентрацијата и меморијата. Покажа дека учениците чии училници имале три растенија во саксии имале подобри резултати на тестовите по математика, правопис, читање и природни науки отколку децата во училниците без зеленило. Внесете златен ползавец или бамбусова дланка во куќата и можеби ќе ви биде полесно да ги завршите сите ваши обврски.

Побрзо заздравување и закрепнување

Носењето на букет или цвеќе во саксии кај саканата личност во болница може да биде повеќе од обичен гест. Тоа всушност може да им помогне да закрепнат побрзо. Истражувачите откриле дека луѓето кои имале операција побрзо закрепнуваат ако имаат растенија во нивната соба или дури и поглед на природата од нивниот прозорец. Тие, исто така, подобро ја поднесувале болката и им требале помалку лекови кога биле опкружени со зеленило. Спатифилумот и орхидејата можат да помогнат.

Некои терапевти го користат градинарство за да помогнат во лекувањето на депресија, шизофренија и други психијатриски состојби. Учењето да се негува живо растение може да помогне да се намали анксиозноста, да се подобри фокусот и да се намали сериозноста на депресијата. Билките исто така можат да им помогнат на луѓето кои се опоравуваат од траума, како и на оние со деменција или кои живеат во установи за долготрајна нега.