Колку се здрави сувото овошје и зеленчук

Дехидрацијата е еден од најстарите методи за зачувување на храната со вадење вода на овој начин, а храната може да се чува многу подолго од вообичаениот рок на траење. 

Сувото овошје и зеленчук се дел од исхраната на луѓето уште од античко време и се сметаат за поздрава алтернатива на многу закуски. Дехидрацијата е еден од најстарите методи за зачувување на храната и додека нашите предци се потпираа на сонцето за сушење на храната, денес постојат специјални апарати за домаќинство кои можат да ја извлечат водата од овошјето и зеленчукот, што создава бактерии. На овој начин храната се чува многу подолго од вообичаениот рок на траење. 

Дали сувото овошје и зеленчук се хранливи како свежите? 

Дехидрираната храна ја задржува својата хранлива вредност, трае подолго и останува безбедна за јадење. Храната во голема мера останува иста, иако процесот на сушење може да ги уништи витамините А и Ц. Од друга страна, бројот на калории може да се зголеми бидејќи како што храната се намалува за време на сушењето, хранливите материи стануваат поконцентрирани. Речиси сите намирници може да се сушат и да се користат дехидрирани долго време во исхраната, а некои вообичаени намирници кои се добиваат со дехидрација се: 

  •  Мешавини од дехидриран кромид, моркови, печурки и друг зеленчук за супи 
  • Домашен чипс од компир, кељ, банана, цвекло и јаболка 
  • Кора од различни овошја, а најчести се јаболка, бобинки и урми 
  • Сушени билки за чаеви и како зачини, кои можат да траат долго 
  • Прашок од лимон, лимета или кора од портокал, кој се користи во чаеви и алкохолни пијалоци 
  • Различни видови на месо. 

Што треба да се земе предвид при користење на сушена храна? 

Процесот на дехидрација ја зачувува оригиналната хранлива вредност на храната. На пример, чипсот од јаболка ќе ги има истите калории, протеини, масти, јаглени хидрати, влакна и шеќер како свежото овошје. Меѓутоа, бидејќи сувата храна ја губи содржината на вода, тие имаат тенденција да имаат повеќе калории по тежина. Затоа, нутриционистите препорачуваат порциите на дехидрирана храна да бидат помали од оние препорачани за непреработена храна за да се избегне прејадување. 

 

Суво грозје 

Сувото грозје е богато со антиоксиданси, кои помагаат во заштитата на човечките клетки. Тие се и добар извор на влакна, железо и калиум. Грозјето губи вода и се собира за време на процесот на сушење, па шеќерот и калориите остануваат поконцентрирани. На пример, голема шака суво грозје има околу 17 грама шеќер. 

 Кајсии 

Сувите кајсии имаат повеќе хранливи материи од свежите. Порција од 5-6 суви кајсии има повеќе од 4 пати повеќе влакна од цела свежа кајсија. Влакната помагаат да се намали ризикот од срцеви заболувања, дијабетес и некои видови на рак. Сувите кајсии се исто така богати со калиум, железо и калциум. Но, тие се исто така многу повисоки во калории и шеќер и губат поголем дел од нивните витамини А и Ц за време на процесот на сушење. 

 Суви сливи 

Освен неколку витамини, повеќето хранливи материи се подобри во сувите сливи отколку свежите. Имаат висока содржина на калиум, железо, влакна и витамин К, како и антиоксиданси. Како и другите сушени овошја, сувите сливи содржат многу калории и шеќер и се познати како најдобрата храна која помага при запек. 

 Сушени бобинки 

Сувите бобинки често содржат повеќе хранливи материи – како што се влакна, железо и калиум – отколку свежото овошје. Но, кога водата ќе се „извлече“, шеќерот и калориите стануваат сè поконцентрирани. Боровинките се познати по тоа што се богати со антиоксиданси, но кога се сушат, губат до половина од тие моќни материи. 

 Сушен зеленчук 

Од брокула до тиквички, повеќето зеленчуци може да се сушат како ужина или да се користат подоцна во супи, чорби или други јадења. Како овошјето, и сувиот зеленчук може да задржи повеќе хранливи материи од свежата верзија. Но, зеленчукот може да ги изгуби и витамините А и Ц за време на сушењето.