Кипар, земја искапена од сонце

На границата на исток и запад, меѓу Европа, Азија и Африка, со дури 340 сончеви денови годишно, се наоѓа Кипар – третата по големина островска земја во Медитеранот.

На само 75 километри јужно од Турција, 100 километри западно од Сирија и 360 километри северно од Египет, Кипар е „населен“ во источниот дел на Средоземното Море, каде што летата траат дури и кога есента веќе тропа на вратата во повеќето медитерански земји.

Земјата со најчиста вода за капење во ЕУ

Кој е шармот на Кипар? Можеби во фактот што каде и да одите, наидувате на тајни од минатите епохи, неверојатни археолошки локалитети, импресивни византиски манастири, антички тврдини и готски цркви, но и рајски плажи каде можете да најдете одмор и скриен мир… На крајот на краиштата, тоа  не случајно, според митот, токму овде на Кипар, во близина на градот Пафос, на плажата Акамос, од пената на брановите излегла Афродита, божицата на убавината и плодноста. Поради неа Кипар го нарекуваат и остров на љубовта.

Она што исто така мораме да го нагласиме кога станува збор за Кипар е долгата летна сезона, што го прави овој остров одличен избор на дестинација, како во лето, така и во текот на целата година. Во истиот ден овде, можете да пливате на една од 60-те плажи со сино знаме и да одите на свеж воздух до планинскиот венец Тродос, кој е оддалечен само неколку часа возење.

Но, да одиме по ред…

Наследството на УНЕСКО на секој чекор на Кипар

Релативно непозната информација за поголемиот дел од посетителите на оваа островска земја, кои најчесто доаѓаат по сините и песочните плажи, е дека на Кипар има вкупно десет цркви кои долго време се наоѓаат на ценетиот список на светско наследство на УНЕСКО поради нивната прекрасни фрески и сочувана историја. Сите цркви потекнуваат од византискиот период и го претставуваат големиот туристички потенцијал на земјата.

Манастир кој не смеете да го пропуштите е Киккос. Манастирот е познат по својата верна колекција на икони и највредната икона на Пресвета Богородица Тројца. Штом стапнете во

манастирот, кој во 11 век го основал византискиот император Алексиј I Комнин, ќе бидете маѓепсани од атмосферата што владее во него, како и од мирната тишина и убавина што го опкружува. Токму во овој манастир Макариј III се замонаши и стана архиепископ на Кипарската православна црква, а потоа и прв претседател на Кипар.

Исто така, по сопствена желба, Макариус III бил погребан во близина на овој манастир во гробница што ја зрачи почитта што првиот претседател на островската земја ја имал меѓу својот народ. Вратите на манастирот Кикос се отворени за посетители од јуни до октомври од 10 до 18 часот, вон сезона од 10 до 16 часот, со влезница од 5 евра за поединци и 3 евра по лице за групи.

Од преостанатите цркви кои се дел од оваа топ 10 листа би ја издвоиле и црквата Св. Николај под покривот (Agios Nikolaos tis Stegis), кој своето место на листата го заслужи главно поради импресивните фрески што се создаваат во периодот од 11 до 17 век. На фреските се прикажани сцени од животот на Исус, неговото распнување, како и фигури на светци и архангели и Дева Марија.

Исто така, по сопствена желба, Макариус III бил погребан во близина на овој манастир во гробница што ја зрачи почитта што првиот претседател на островската земја ја имал меѓу својот народ. Вратите на манастирот Кикос се отворени за посетители од јуни до октомври од 10 до 18 часот, вон сезона од 10 до 16 часот, со влезница од 5 евра за поединци и 3 евра по лице за групи.

Од преостанатите цркви кои се дел од оваа топ 10 листа би ја издвоиле и црквата Св. Николај под покривот (Agios Nikolaos tis Stegis), кој своето место на листата го заслужи главно поради импресивните фрески што се создаваат во периодот од 11 до 17 век. На фреските се прикажани сцени од животот на Исус, неговото распнување, како и фигури на светци и архангели и Дева Марија.

Планинска авантура и лозја како контраст на плажите

Кога температурите на брегот достигнуваат високи степени целзиусови, планините го обезбедуваат многу потребното освежување и зеленило. Ќе звучи чудно, но во текот на зимските месеци на Кипар можете да одите и на скијање. Поради големата надморска височина (1952 м), која не е карактеристична за медитеранската област, доволното количество врнежи го прави Тродос важен скијачки центар, така што надвор од летната сезона можете да се впуштите во некои од авантурите што ги овозможува природната убавина на островот.

Уживајте во пешачење или посетете ги винариите лоцирани на рабовите на планината. Една од нив е винаријата Оину Ги, преведена како земја на виното. Винаријата се наоѓа недалеку од селото Омодус и нуди феноменален поглед на лозјата и селото. Одвојте време и прошетајте по лозјата и застанете на дегустација, најубавиот дел од секоја обиколка на винарија. Плодовите на лозјата на големи надморски височини се разликуваат од другите, развивајќи богата структура и интензивна киселост. Најдете го вашето омилено вино за да се потсетите на вкусот на Кипар. Дефинитивно се препорачува да го пробате десертното вино Командарија, кое се прави повеќе од 5.000 години на овој медитерански остров, како и традиционалниот пијалок „живани“. Станува збор за еден вид исклучително јака ракија произведена од грозје со висока содржина на алкохол, поради што на островот ја нарекуваат и „оган“.

Минијатурни медитерански села

Друг скапоцен камен на Кипар се традиционалните села. Кога ви е доста од одморалишта и раздвижени градови, препорачливо е да одите во селата каде што се одвива секојдневниот живот на жителите на островот. Сите села се полни со шарм, со старите камени куќи и топлите насмевки на жените кои практикуваат традиционални вештини, како што е ткаењето.