„Се секаде одеднаш“ добитник на Оскар за најдобар филм

Реализацијата на „ Everything Everywhere All At Once (Се секаде одеднаш) доби Оскар за најдобар филм годинава на синоќешното доделување на најпрестижните филмски награди што се одржа во театарот Долби во Лос Анџелес.

.

Триумфот на овој филм, кој освои вкупно седум награди од 11 номинации, е знак за големи промени во Академијата за филмски уметности и науки, која стана поотворена за достигнувања во различни жанрови. Покрај наградата за најдобар филм, предвидени се и награди за најдобра актерка, најдобра режија, споредна машка и женска улога, оригинално сценарио и монтажа.

Исто така, благодарение на улогата во „ Се секаде одеднаш “, Мишел Јео стана првата Азијка која освоила Оскар во категоријата за најдобра актерка. Таа беше само втората небела жена што ја доби наградата за најдобра актерка – по Хали Бери за „Monster’s Ball“ пред повеќе од две децении.

“За сите момчиња и девојки кои личат на мене, ова е светилник на надеж и можност. А дами, не дозволувајте некој да ви каже дека вашето време истече. Ова е доказ дека соништата навистина се остваруваат”, рече Џео. посветувајќи ја својата награда на сите мајки, „бидејќи тие се вистински суперхерои“.

На публиката и е позната и по улогите во филмовите „Sneaking Tiger, Hidden Dragon“, „Memoirs of a Geisha“ и „Tomorrow Never Dies“ од франшизата за Џејмс Бонд ја постигна една од најдобрите улоги во кариерата.

По триумфалната серија во сезоната на филмски награди, Брендан Фрејзер ја освои највисоката награда за неговата изведба во филмот „Кит (The Whale)“. 54-годишниот актер по неколку години оддалеченост од холивудскиот гламур, ја доби наградата за најдобар актер и на големо се врати на сцената.

„Благодарен сум на режисерот Дарен Аронофски што ми обезбеди креативен спас. Со овој бизнис почнав да се занимавам пред 30 години и работите не беа лесни, но имаше поддршка која не ја ценев додека не престанав и сакав само да се заблагодарам за ова признание“, рече Брендан.

Фрејзер беше голема филмска ѕвезда на почетокот на милениумот, глумејќи во филмови како „Џорџ од џунглата“ и „Мумијата“. Актерот го трансформираше својот изглед за филмот „Кит“ кој исто така ја доби наградата за најдобра шминка и коса.

Ки Хјо Кван ја доби наградата за најдобра споредна машка улога, додека неговата колешка Џејми Ли Кертис ја освои најдобрата споредна женска улога. Слично како Фрејзер, Кван уживаше во големото враќање во Холивуд оваа сезона на награди. Имено, како дете играл во еден од филмовите за Индијана Џонс, а многу години потоа поминал практично во анонимност. Затоа неговиот прв филмски колега Харисон Форд му го врачи Оскарот.

Најдобар странски филм „Na zapadu nicht novo“, „Наваљни“ најдобар документарен филм

Режисерот на филмот „Ништо ново на запад“ Едвард Бергер го зеде Оскар за најдобар странски филм, а исто така доби награди за најдобра филмска музика, сценографија и кинематографија.

За најдобар анимиран филм е прогласен „Пинокио“ на Гиљермо дел Торо, а во категоријата за најдобар краток анимиран филм победи британскиот „The Boy, The Mole, The Fox and The Horse“.

Рут Е. Картер, костимографка за филмот „Ваканда засекогаш“ го повтори успехот што го постигна со оригиналниот филм. Наградата и ја посвети на својата мајка, која почина минатата недела на 101-годишна возраст.

Годинава на сцената имаше и мечка.

Наградата за најдобар документарен игран филм му припадна на „Навални“ за рускиот опозициски лидер, а режисерот Даниел Роер во својот говор ја посвети наградата на херојот на филмот и на сите политички затвореници ширум светот.

Очекувано, наградата за најдобар звук ја доби „Top Gun: Maverick“, еден од најголемите кино хитови за минатата година, додека „Naatu Naatu“ од индискиот филм „RRR“ ја доби наградата за најдобра песна.

ezgif-3-658fc5a814