Модерни уреди кои го олеснуваат патувањето

Долгите патувања се одлична можност да се одморите од компјутерите, лаптопите, мобилните телефони и општото секојдневие. Колку и да зависиме од модерната технологија, понекогаш е тешко да бидеме постојано достапни. Сепак, некои уреди можат да го направат нашето патување поинтересно, полесно и повозбудливо, и затоа не треба целосно да ја отфрлиме модерната технологија, дури и кога патуваме. За среќа, денес има толку многу различни гаџети што секој може да најде нешто за себе. 

Без разлика дали сте љубител на книгата, музика или страствен видео гејмер, на располагање Ви се безброј опции. 

Ајде да погледнеме некои од најдобрите паметни уреди за вашето следно патување!

За љубителите на книги: е-книга и аудио книга

Ако сте гик во душата и не можете да си го замислите денот без читање, веројатно носите милион книги со себе на секое патување. Ништо не се споредува со мирисот на книгата, се согласуваме, но постои попрактичен начин да уживате во омилените книжевни дела без да го натрупувате багажот.   Не толку одамна, на крајот на 2007 година, Амазон го претстави својот прв специјализиран читач на е-книги, што беше инстант успех за оваа американска компанија. 

Денес, можете да видите различни верзии на нивниот Kindle каде и да свртите, па затоа и денес го препорачуваме.

Љубителите на книги конечно можат да пристапат до стотици илјади наслови без да одат во библиотеката. Ако некогаш сте размислувале за купување, сега е вистинското време. Амазон неодамна ја претстави својата нова, ажурирана верзија на основниот модел од 2022 година, која сега има меморија од солидни 16 GB, USB-C влез, екран со 1072 × 1448 пиксели и тежи само 158 грама, што го прави еден од полесни читачи за е-книги на пазарот. Секако, не мора да трошите пари на најновиот модел!

Постарите, исто така, доаѓаат со тони кул карактеристики, и ако ги користите внимателно, тие можат да ви траат со години.

Aiworth Sport Go MP3 плеер за аудио книги

Покрај книгите во електронска форма, аудио книгите стануваат сè попопуларни. Не само што паметните уреди за репродукција се значително помали од Amazon Kindle, туку и воопшто не мора да ги читате. Само ставете ги слушалките на глава, притиснете play и препуштете го остатокот на нараторот на книгата. Дигиталната содржина во оваа форма се покажа како особено корисна за луѓето кои имаат проблеми со видот. Ако сте еден од нив, повеќе нема потреба постојано да носите очила за читање, едноставно купете уред кој го поддржува овој формат на датотека и тоа е тоа.

Еден пример би бил Aiworth Sport Go. Mp3 плеер кој доаѓа со 32 GB меморија и издржлива батерија која ќе трае со часови. Поради малите димензии е идеален избор за патување. Исто така, нема да ве чини премногу ако го нарачате од Amazon. Се разбира, можете да слушате и аудио книги на вашиот паметен телефон, но ако ви е тешко да се концентрирате на слушање додека Ви доаѓаат куп пораки, сепак можеби е подобро да изберете посебен уред.

Преносливи конзоли за гејмери

За љубителите на видеоигри, оваа година е веројатно една од најдобрите досега, не само што пазарот е преплавен со преносливи конзоли, туку паметните телефони и таблетите им се спротивставуваат во однос на моќта и содржината. Едно од најголемите изненадувања оваа година дефинитивно дојде од Valve, кој се приклучи на пазарот на преносни конзоли пред неколку месеци. Веќе не треба да чекате додека не се вратите дома за да уживате во омилените игри за компјутер, сега можете да ги земете со себе. Без разлика дали патувате со воз, автобус, брод или авион. Со поддржани повеќе од 700 игри, Steam Deck е неверојатно компактен и забавен.  Единственото ограничување би било внатрешната меморија, но Steam Deck го поддржува стандардот за MicroSD картичка, така што ни тоа не е проблем.

 Ако ви изгледа лудо да земете уред кој чини неколку стотици евра на пат и да ризикувате кражба или да го оставите некаде, секогаш можете да изберете поевтина опција која ќе ве спаси од игли. Доколку сте љубител на ретро игри, тогаш имаме неколку предлози за вас.

Првата опција дефинитивно би била серијата на ситни конзоли за Game & Watch на Nintendo, кои моментално доаѓаат во две различни верзии. Првиот е Super Mario, а доаѓа со оригиналната игра Super Mario Bros, како и неговото продолжение Super Mario Bros II. Вториот е Zelda Edition, кој исто така доаѓа со првите две Zelda игри. Идеална мала конзола за ретроносталгичари, а чини само 55 евра!

Слушалки за љубителите на музика

Музиката ја има оваа магична способност да ни го скрати времето и да му даде на сè околу нас посебна атмосфера. Некои песни остануваат на нашите плејлисти засекогаш, а понекогаш слушањето на вашите омилени песни се претвора во вистинска медитација.  Сепак, се поставува прашањето, како да уживате во омилените песни без да ве мачи бучавата во позадина на силен автобус, воз или авион? Одговорот на ова прашање ни го носи Sony.

Ако сакате да се опкружувате со квалитетна музика или интересни подкасти додека патувате, квалитетни слушалки со опција за поништување на бучавата во позадина се задолжителни. Технологијата позната како „Поништување на шумот“ е една од најважните ставки што ги очекуваме од слушалките од оваа класа, а Sony WH-1000XM5 се истакнува во тоа. Доаѓаат со прилагодлива футрола која ќе се вклопи во секоја патна торба или ранец, а цените започнуваат од 350 евра.

Ако не сакате да носите големи и релативно скапи слушалки со себе на одмор, секогаш можете да носите слушалки од стар телефон. Ваквите слушалки се одлична алтернатива бидејќи зафаќаат помалку простор и не чинат ништо. 

Сепак, квалитетот на звукот не може да се спореди со првата опција, а овие слушалки не се ни приближно толку удобни за носење. Сепак, обичните слушалки ќе го направат трикот, и секогаш можете да купите други за многу малку пари, како што се слушалките Sony MDR-EX110AP.

Патувањето е поважно од  дестинацијата

Модерната ера донесе различни технологии без кои не можеме да си го замислиме животот. Од друга страна, се поставува прашањето дали појавата на новите технологии премногу влијае на нашето секојдневие. Повеќето патници, наместо да уживаат во самото патување или да запознаваат нови луѓе, своето внимание го насочуваат кон мобилните телефони и социјалните мрежи. Сепак, не е се така црно. Ако имаме мерки во се и научиме да ја користиме технологијата наместо да ја служиме, секојдневието може да ни биде значително подобро, па дури и кога патуваме.