Десет места во Италија кои вреди да се посетат

Оваа јужноевропска земја во облик на чизма е една од најпопуларните туристички дестинации поради многу причини – уметност, мода, фантастични пејзажи, темпераментни луѓе и извонредна традиционална кујна. Има толку многу да се види во Италија што ќе ви треба еден цел живот да ги прошетате. Еве ги најпопуларните места за посета во Италија:

  1. Неапол

Една од најнаселените метрополи во земјата, Неапол е главен град на регионот Кампанија во јужниот дел на Италија. Во Неапол има вистинска ризница на уметнички и историски места, како и жива атмосфера кога станува збор за шопинг, јадење и ноќен живот. Многу светски познати италијански специјалитети, меѓу кои пица, шпагети и пармиџан (јадење направено од модар патлиџан и пармезан) потекнуваат од овој регион. Овие јадења се многу почитувани во Неапол и секогаш се прават со свежи состојки кои се одгледуваат во оваа област.

  1. Италијански езера

Италијанските езера се наоѓаат во северниот дел на Италија. Јужните делови на овие езера се релативно плитки, но северните делови навлегуваат во планините, дури и до Алпите. Тие се популарни меѓу Тутистите повеќе од 100 години. Езерата во Италија се комбинација од одлично време и живописни пејзажи. Најголемото езеро е Гарда и нуди прекрасен поглед, особено од планинските врвови на северната страна. Комо е подеднакво убаво езеро, со шуми на планинските падини кои се протегаат до самиот брег. На запад се наоѓа езерото Маџоре, малку помалку популарно, но сепак убаво, со неколку одморалишта во близина.

widok-na-wybrzeze-amalfi-na-wybrzezu-morza-srodziemnego-wloc_shutterstock_1299184723
Milan_Cathedral_from_Piazza_del_Duomo
  1. Сицилија

Најголемиот остров во Средоземното Море, Сицилија е автономна италијанска провинција и вклучува неколку помали блиски острови. Одвоено од Калабрија, голема провинција на „врвот на чизмата“ со теснец Месина широк 5 километри. Како родно место на секоја голема медитеранска цивилизација, Сицилија е богата со уметност и историја – од Долината на храмовите во близина на Агриџенто до барокните цркви во Палермо. Овој остров е познат и по Етна, највисокиот активен вулкан во Европа.

  1. Cinque Terre

Буквално преведено како „Пет земји“, Чинкве Тере е всушност пет села – Риомаџоре, Манарола, Вернаца, Монтеросо и Кориља. Тие се наоѓаат на северозападниот брег на Италија, во регионот Лигурија. Cinque Terre нуди поглед на некои од најубавите предели во целата земја, вклучувајќи стрмни карпи и тераси под лозја кои датираат стотици години.

  1. Милан

Речиси уништен за време на бомбардирањето за време на Втората светска војна, Милано оттогаш е „издигнат од пепелта“ и сега е еден од најбогатите градови во Европа. Надалеку е познат како „главен град на модата“, преполн е со ексклузивни бутици. Сепак, Милано е многу повеќе од тоа – таму се наоѓаат познатата „Тајната вечера“ на Да Винчи, операта Скала, замокот Сфорца и една од најголемите готски катедрали во светот.

  1. Амалафскиот брег

Сместен во југозападниот регион на Кампанија, брегот Амалфи е познат по својата извонредна убавина, што го прави една од најатрактивните туристички дестинации во Италија. Долг околу 50 километри, долж јужната страна на полуостровот Соренто, брегот Амалфи е познат во светот по прекрасните плажи, блескавите заливи, високите карпи, големите градини со лимони, шарените вили и скапите хотели.

  1. Помпеја

Едно од најпосетуваните туристички места, Помпеја е познат римски град кој е покриен со слој исушена вулканска лава дебела неколку метри повеќе од 1.700 години по ерупцијата на Везув. Ова место се наоѓа во близина на Неапол. По посетата на Помпеја, лесно ќе добиете слика за секојдневниот живот на старите Римјани. Туристите можат да шетаат низ старите улици за да ги видат остатоците од поранешните пекари, борделите и јавните бањи.

  1. Венеција

Едно од најубавите места во Италија е секако Венеција, прекрасен град изграден во лагуната на Јадранското Море. Сместена во североисточна Италија, Венеција е архипелаг од 118 острови поврзани со стотици прекрасни мостови и канали. Големиот канал е најпознат и го дели градот на два дела. Прекрасниот поглед на каналите и морето и фантастичната архитектура ја прават Венеција еден од најромантичните градови во светот.

sicilija
afmqgg5h0jl9wnr1dfmf
  1. Тоскана

Најпознатиот италијански регион, Тоскана, е единство на прекрасни пејсажи на ридски предели, маслинови градини, лозја и чемпреси. Меѓу другото, во Тоскана можете да уживате во дегустација на вино во Кјанти, да се опуштите во градовите на планините како Сан Џимињано или да уживате во ренесансната уметност со која Фиренца е многу богата. Во средновековниот град Сиена, можете исто така да уживате во гледање фантастични уметнички дела, бидејќи е еден од најважните историски центри и најпопуларни туристички дестинации во Италија. Елба, најголемиот од неколкуте острови во Тосканскиот залив, има прекрасни плажи, а тука е и Пиза со познатата крива кула.

  1. Рим

Некогаш главен град на Римската империја, Рим денес е главен град и седиште на Владата на Италија. Се наоѓа во централниот државен регион Лацио. Рим е огромен град, спој на историјата и модернизмот. Најпознат е по тоа што е дом на антички римски градби и Ватикан. Рим има богата историја која опфаќа 2.500 години и е важен центар на културата, религијата и светската моќ.