Одложена играта The Last of Us Part I за компjутер

Сепак, PC гејмерите нема да имаат можност на 3 март да ја играат популарната игра која својата популарност ја стекна на PlayStation конзолите.

Играта за компјутер The Last of Us Part I е одложена за 28 март.

Naughty Dog штотуку објави дека 3-ти март, датумот кога оваа игра требаше да излезе, гејмерите ќе мора да чекаат уште три недели, до 28 март.

The Last of Us Part I е уште една игра во серијата што од PlayStation преминува на компјутер. По игрите како God of War, Spider-Man, Uncharted и Horizon Zero Dawn, корисниците кои не се гејмерски конзоли конечно ќе добијат шанса да видат како изгледа играта на која се базира хитот на HBO – но со подобрена графика и дополнителни подобрувања во однос на оригиналот од 2013 година.

„Овие дополнителни неколку недели ќе ни овозможат да се погрижиме The Last of Us да ги достигне вашите и нашите стандарди“, напиша Naughty Dog на својот Твитер профил. „Многу сме возбудени што ќе го донесеме The Last of Us Part I на нова платформа, ќе допреме до нови играчи и играчи кои се враќаат со незаборавната приказна за опстанок на Џоел и Ели, и се надеваме дека ќе продолжите да се радувате на неговото објавување на 28 март“.

Поради ова одложување, датумот на објавување на играта сега ќе се случи две недели по последната епизода од првата сезона на серијата, која е закажана за 12 март. Благодарение на големиот интерес и големиот број, HBO веќе е во процес на втора сезона.