Сe што треба да знаете за телефоните Samsung Galaxy S23, S23+ и S23 Ultra

Како што очекувавме, серијата Samsung Galaxy S23 пристигнува во три различни верзии: S23, S23+ и S23 Ultra, рецепт кој е добро познат со години.

 

Екрани и димензии 

Samsung не се откажа од добро тестираните димензии на серијата S22, па моделите S23 доаѓаат и со екрани од 6,1 инчи (S23), 6,6 инчи (S23+) и 6,8 инчи (S23 Ultra). Дури и димензиите на новите телефони се повеќе или помалку идентични со нивните претходници.

Екраните се сe уште одлични AMOLED 2X на 120 Hz со FHD+ резолуција кај моделите S23 и S23+ и QHD+ (1440p) кај S23 Ultra. Сите три модели имаат осветленост од 1200 нити, што максимално фрла до 1750 нити при силна надворешна светлина.

06_GalaxyS23UltraSPen

Чипсет и меморија 

Samsung дефинитивно се откажа од својата Exynos платформа за најмоќните модели, па сите три верзии на телефонот S23 ќе доаѓаат со посебна варијанта на чипсетот Snapdragon 8 Gen 2. Најмоќниот модел Samsung Galaxy S23 Ultra доаѓа со малку побрз работен часовник на најбрзото јадро кое работи на 3,36 наместо 3,2 GHz. Забрзана е и графиката Adreno 740, која наместо 680, сега работи на 719 MHz.

Од оваа година, само основниот модел Samsung Galaxy S23 доаѓа со 128 GB простор и можете да изберете помеѓу 128 GB и 256 GB. S23+ и S23 Ultra започнуваат со 256 GB. S23+ завршува со 512 GB, а Ultra има и верзија со простор од 1 TB. Она што е вообичаено е дека сите модели користат тип на складирање податоци UFS 4.0.

Кога станува збор за работната меморија, S23 и S23+ доаѓаат со 8 GB, додека најмоќниот модел има 12 GB, иако се споменува дека ќе има и верзија S23 Ultra со конфигурација на меморија од 8/256 GB.

Дизајн, батерии, полначи 

Иако не отстапува премногу од минатогодишниот дизајн, Samsung оваа година користи засилен алуминиум, заштита на екранот Gorilla Glass Victus 2 и отпорност на вода и прашина IP68 кај сите три модели.

Капацитетот на батеријата е зголемен кај моделите S23 и S23+, додека верзијата Ultra остана на 5.000 mAh. Samsung Galaxy S23 има 3.900 наместо 3.700 mAh на S22, додека S23+ има 4.700 наспроти 4.500 mAh на S22+.

Полначите се исто така ограничени на 45 W оваа година (освен за S23), со поддршка за Power Delivery 3.0. Новина е што за половина час поголемите модели достигнуваат 65%, додека S23 со својот полнач од 25W достигнува 50%. Сите три модели поддржуваат безжично полнење од 10 W и од 4,5 W преку технологиите Qi/PMA. Ако се потсетиме дека минатогодишните модели поддржуваа безжично полнење од 15 W, ова е една од работите што тргнаа наназад.

Камери

Она што сите најмногу го чекаа беа камерите.

Samsung Galaxy S23 Ultra доаѓа со главна камера од 200 MP, f/1,7 со PDAF и ласерски AF, заедно со оптичка стабилизација. Станува збор за ISOCELL HP2 адаптивен сензор кој може да снима со 200, 50 или 12 MP, а апликацијата за камера сега ќе ја добие интеграцијата на опцијата Expert RAW, за напредни можности за сликање. Останатите три камери не се променети, а новитет е новиот селфи сензор. Камерата од 12 MP f/2.2 има автофокус PDAF со два пиксели и широкоаголна леќа напред.

Покрај поголемите батерии, S23 и S23+ доаѓаат со речиси идентичен систем на камера, кој сега може да снима 8K преку главниот сензор, така што практично единствената надградба е новата селфи камера што ја споделуваат сите три модели. Тоа значи главна камера од 50 MP, широкоаголна камера од 12 MP од 120 степени и телефото камера од 10 мегапиксели на задната страна.

Цените

Првично, Samsung нуди двојно повеќе меморија за нарачки однапред до 16.02. Samsung Galaxy S23 започнува од 1000 евра, S23+ од 1200, а S23 Ultra од 1500 евра.